سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اعلام ارجاع سوال نماینده بویین‌زهرا از وزیر آموزش و پرورش درباره مشکلات فرهنگیان به صحن علنی خبر داد.

 

گزارش پارس نیوز، 

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اعلام ارجاع سوال نماینده بویین‌زهرا از وزیر آموزش و پرورش درباره مشکلات فرهنگیان به صحن علنی خبر داد.

سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز (4اردیبهشت ماه) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حضور وزرای کار، تعاون و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای و رئیس دانشگاه پیام نور در این جلسه، گفت: وزیر کار و رئیس سازمان فنی وحرفه‌ای گزارشی از اقدامات خود در رابطه با آموزش‌های مهارتی و آموزش‌های فنی وحرفه‌ای ارائه داده و سوالاتی ازسوی نمایندگان در این خصوص از آن‌ها پرسیده شد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوالات نمایندگان از وزیر کار بیشتر حول و حوش مصوبه مجلس مبنی بر "تشکیل نظام جامع مهارتی" بود که براساس آن باید شورای زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل شده و دبیرخانه آن نیز در سازمان فنی و حرفه‌ای مستقر شود، تا جلوی موازی‌کاری‌ها را گرفته و میان دانشگاه‌های فنی و حرفه‌‌ای، هنرستان‌های آموزش و پرورش و آموزشگاه‌ها فنی ارتباط موثری برقرار شود تا اشتغال بیشتری ایجاد و کیفیت مهارت‌آموزی‌ها بالا رود.

میرزاده با بیان اینکه طبق گزارش وزیر کار و رئیس سازمان فنی وحرفه‌ای این شورا هنوز تشکیل نشده است، اضافه کرد: به گفته این مسئولان دستورالعمل اجرایی شورا باید ازسوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شود ضمن آنکه اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای نیاز به بازنگری دارد لذا برای اعمال برنامه‌ها و دستورالعمل‌های جدید باید شورا تشکیل تا تغییر اساسنامه آغاز شود.

وی عملکرد آموزشگاه‌های فنی با ادعای ارائه مدرک دیپلم را موضوع مطروحه دیگری در این جلسه عنوان کرد و گفت: آمایش سرزمینی، آموزش مسائل فنی در حوزه کشاورزی و افزایش امکانات آموزشگاه‌های فنی در روستاها، آموزش رشته‌ها در آموزشگاه‌ها با توجه به نیاز منطقه -در حالی که برخی رشته‌های در حال تدریس حوزه کاری در شهر و منطقه وجود ندارد- از دیگر مسائل مطرح شده به شمار می‌آیند که وزیر قول پیگیری بیشتری در این خصوص داده‌اند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین از ادامه بررسی مسائل مربوط به فنی و حرفه‌ای در کمیته مهارتی خبر داد و گفت: نمایندگان کمیسیون نیز قول نظارت بر اجرای مصوبات همچون آیین‌نامه شورای عالی نیز به این دادند.

وی همچنین در توضیح دستور کار دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات به حضور رئیس دانشگاه پیام نور در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: موضوعاتی همچون منطقه‌ای شدن دانشگاه‌های پیام نور، اداره برخی از واحدهای این دانشگاه با سرپرست یا مدیر اجرایی ازجمله انتقادهای نمایندگان به رئیس این دانشگاه بود لذا باید هرچه سریع‌تر این وضعیت را سر و سامان دهند.

نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: تقسیم دانشگاه‌های پیام نور به 10منطقه در سراسر کشور با هدف کاهش هزینه‌ها، تمرکززدایی و تنفیذ اختیارات به‌عنوان پیشنهاد دولت با مخالفت نمایندگان مجلس رو به رو شد چراکه ممکن است یک لایه جدید مدیریتی در کنار استانی و شهری ایجاد شود و حتی بروکراسی اداری را بیشتر کند.

میرزاده به دستور کار دیگر کمیسیون متبوعش مبنی بر حضور وزیر آموزش و پرورش به منظور پاسخ به سوالات نمایندگان اشاره کرد و توضیح داد: اگر چه سوال آقای بابایی نماینده بوئین‌زهرا از وزیر آموزش و پرورش درباره نظام رتبه‌بندی، مطالبات فرهنگیان، عدم پرداخت حق و حقوق حق‌التدریسان، عدم اجرای سند تحول بنیادین و موانع ایجاد شده در ادامه تحصیل فرهنگیان با پاسخ‌های مفصل این وزیر رو به رو شد اما بابایی از پاسخ‌ها قانع نشده و در نهایت قرار بر ارجاع سوالات بر صحن علنی مجلس شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: نگرانی از خروجی نظام آموزشی و نارضایتی فرهنگیان از وضعیت بیمه‌شان سوال آقای محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق از وزیر بود که در نهایت این نماینده به بطحایی مهلت یک ماه برای پیگیری موضوع داد.

وی با اشاره به سوال عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نایین اشاره کرد و افزود: نحوه اعمال سهمیه دانش‌آموزان حوزه انتخابیه وی در دانشگاه فرهنگیان و اینکه با وجود نمره بالا پذیریشی از میان این افراد صورت نگرفت که وزیر اشکال را وارد و قول پیگیری با هدف جلوگیری از تضییع حقوق این افراد را داد.   

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: عدم شفافیت در اعلام آمار آسیب‌های اجتماعی در مدارس و نظارت کم بر مدارس غیردولتی و شهریه‌ها و استفاده بی‌رویه از کتاب‌های غیردرسی تجهیزات فرسوده هنرستان و هوشمند نشدن بسیاری از مدارس و نبود گزارش شفاف از خصوصی‌سازی مدارس سوالات سیده حمیده زرآبادی نماینده قزوین، آبیک و البرزاز وزیر آموزش بود که دو هفته جهت ارائه آمار و توضیحات جامع به وزیر زمان دادند.
طبقه بندی: مجلس، 
برچسب ها: مشکلات، آموزش و پرورش، مجلس،  

تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 08:12 | نویسنده : مسعود | نظرات


  • paper | خرید بک لینک با کیفیت | فال حافظ
  • فال روزانه | خرید رپورتاژ ارزان